Rozwój przemysłu i postęp technologii na przełomie XIX/XX wieku był jednym z elementów gwałtownych zmian zachodzących w gospodarce, społeczeństwie a także w całej cywilizacji. Jest to szczególnie widoczne przez pryzmat kolejnych rewolucji przemysłowych. Jednym z przykładów było stworzenie w 1795r. przez dwóch Anglików, Joseph Bramah oraz Henry Maudslay, pierwszej prasy wodnej do pakownaia i prasowania olejów roślinnych. Pierwsze przemysłowe użycie zostało zastosowane w roku 1820, gdy urządzenie to posłużyło do pracy w kuźnictwie, usprawniając tym samym tą gałąż przemysłu.
Czym jest prasa hydrauliczna?
Jest to urządzenie techniczne, które przy wykorzystaniu Prawa Pascala, powoduje zwielokrotnienie siły nacisku w przypadku występowania stałego ciśnienia w zamkniętym układzie hydraulicznym.
W jaki sposób zbudowana jest prasa hydrauliczna?
Prasa hydrauliczna zbudowana jest z 3 głównych części: maszyny, układu napędowego i hydraulicznego układu sterowania. Prasa hydrauliczna składa się z dwóch połączonych ze sobą cylindrów, które różnią się od siebie średnicą. Każdy z nich jest wypełniony olejem hydraulicznym, szczelnie zamknięty tłokiem. Olej hydrauliczny pozwala na wytworzenie dużej siły, a jednocześnie jego użycie pozytywnie wpływa na zużywanie się elementów metalowych (które w trakcie pracy urządzenia są nieustannie smarowane). Niektóre prasy hydrauliczne wyposażone są w nagrzewnice, które podgrzewają olej hydrauliczny do optymalnej temperatury.
Jakie rozróżniamy rodzaje pras hydraulicznych?
Prasy hydrauliczne dzielimy ze względu na ich budowę oraz moc. W pierwszym przypadku rozróżniamy kolejno:
Podział w oparciu o moc, w którym z kolei warianty korpusu wpływają na ich działanie zawiera:
W jaki sposób można wykorzystać prase hydrauliczną?
Prasy hydrauliczne o prostej klasycznej budowie z pompą tłokową stosuje się tylko w układach, gdzie nie jest wymagane działanie dużych nacisków, jak na przykład w hydraulicznych podnośnikach samochodowych lub w układach. Gdy zachodzi jednak potrzeba wytworzenia nacisku o wartości nawet kilkudziesięciu tysięcy ton (z takich maszyn korzysta się np. na terenie stoczni czy złomowiska), to wtedy w pompach hydraulicznych zaleca się stosowanie pomp zębatych lub łopatkowych (ze względu na bardziej skomplikowaną metodę działania i większe obciążenia)
Jakie są zalety wykorzystywania pras hydraulicznych w przemyśle?
Konstrukcja układu hydraulicznego prasy zapewnia bardzo płynny, równomierny nacisk podczas ruchu suwaka. Umożliwia to osiągnięcie docelowego tonażu w dowolnym punkcie ruchu suwaka, w przeciwieństwie do pras mechanicznych, w których tonaż może znaleźć się tylko na dole.
Ze względu na dostępność wielu rodzajów pras hydraulicznych są one wykorzystwane w wielu dziedzinach pzemysłu tj. fabrykach części samochodowych, elektroniki czy zakładach wykorzystujących obróbkę cieplną metali i innych materiałów.
Prasy hydrauliczne wykorzystują zawory ograniczające ciśnienie podczas obróbki materiałów. Możemy wybrać dowolne ciśnienie, którego potrzebujemy do wykonania pracy, a maszyna będzie powtarzać ustawiony poziom ciśnienia, eliminując jednocześnie z procesu zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie.
Prasy hydrauliczne są proste w konstrukcji i bardzo łatwe w obsłudze, a przy prawidłowym użytkowaniu i konserwacji będą służyć niezawodnie przez wiele lat
Przykłady zastosowania prasy hydraulicznej:
• do obróbki plastycznej metali
• hamulec hydrauliczny pojazdów samochodowych
• napęd różnych zespołów obrabiarek skrawających, wtryskarek itp
• do prasowania surowców wtórnych
• prasa warsztatowa o napędzie ręcznym
• przenośna do badania wytrzymałości skał
• do wyprasek zniczowych
• do brykietowania
• do fornirowania
• do prasowania proszków ceramicznych
Firma PROTECH MOTORS w czasie swojej dotychczasowej działalności zdemontowała i zamontowała kilkadziesiąt pras hydraulicznych i mechanicznych. Nasi pracownicy posiadają wysokie kwalifikacje, udokumentowane wieloletnią praktyką, niezbędną do realizacji postawionych zadań
Zapraszamy do współpracy.